Aby si odtoky udržali svoj perfektný stav, dobrú a dlhú životnosť, ako aj to, aby sa zabránilo ich neustálemu upchávaniu, stačí dodržiavať pár základných tipov. Ako prvé spomeňme používanie obyčajného sitka na odtok, ktoré však efektívne zabráni prenikaniu hrubších nečistôt do potrubia. Pokiaľ podobné sitko nemáte zabudované priamo v kuchynskom dreze alebo v kúpeľni, určite si podľa rozmeru nejaké zadovážte. Dá sa bežne kúpiť a zabráni častým upchávkam. Do nechránenej výlevky prenikajú nielen vlasy, ktoré sú jednou zo zložiek spolu s mastnotou pomerne často upchávajúce potrubia, ale aj väčšiu kúsky, ktoré nemusíte ustriehnuť.
Pravidelné prečisťovanie
Ako druhé je potrebné spomenúť pravidelnú starostlivosť a prečisťovanie každého odtoku v domácnosti. Jednak mechanické odstránenie nečistôt uvoľní opäť priechodnosť odpadovej vody, a jednak je potrebné prečistiť potrubie aj do hĺbky, aby sa časom neupchalo. To sa dá buď pomocou rôznych, najlepšie prírodných, receptov, napríklad so sódou bikarbonou alebo ideálne prostredníctvom krtkovacej firmy, ktorá jeden alebo dvakrát do roka jednoducho potrubia prečistí. Agresívne chemikálie veľmi odborníci neodporúčajú, jednak aby nepoškodili potrubia (najmä pri častom používaní), a jednak, aby neznečisťovali životné prostredie a vodné zdroje.
Prevencia a zodpovedné používanie
No a nakoniec je potrebné zdôrazniť aj preventívne opatrenia a zodpovedné používanie odtokových odpadových potrubí v bytových domoch a rodinných domov, či kdekoľvek inde. Ide o to, čo sa do odpadových potrubí rozhodne neodporúča splachovať alebo vylievať. Jednoznačne chemikálie, zvyškové oleje a mastné tekutiny, plasty, hygienické potreby, vlhčené obrúsky, vatové tampóny a paličky a podobne. Táto prevencia a správne používanie rozhodne predídu upchatiu a znefunkčneniu potrubí a podporia ich celkové fungovanie, ako aj dlhú životnosť.