Aj keď sa to možno nezdá, ale určité zdanlivo neškodné veci dokážu potrubie poriadne upchať a spôsobiť následne komplikácie pri jeho prečisťovaní. V dnešnom článku sme preto pripravili zopár tipov a rád, čo by sa rozhodne v toalete splachovať nemalo. Ako prvé spomeňme jednoduché hygienické potreby, ako sú dámske hygienické vložky alebo vlhčené obrúsky, ktoré určite netreba hádzať do toalety. Patria totiž do koša na odpadky a to preto, že nasávajú vodu, zväčšia tým objem a potrubie takmer hneď upchajú. Vlhčené obrúsky sú omnoho hrubšie než toaletný papier, preto rovnako patria do odpadkov a nie do potrubia.
Pozor na chemikálie či hnojivá
Ani chemikálie, agresívne čistiace prostriedky, ako je SAVO s chlórom alebo dokonca hnojivá na rastliny či akékoľvek iné chemikálie nie sú vhodné na splachovanie a je potrebné ich odovzdať v špeciálnych zberných dvoroch. Mnohé chemikálie sú považované za nebezpečný odpad a tak by sa s nimi malo aj narábať. Cez odpadovú vodu z toalety sa dostávajú do čističky, čo nie je vôbec ideálnym riešením – práve naopak. Je rozhodne zodpovednejšie všetky zvyškové chemikálie odovzdať na správne miesto a to isté treba urobiť aj so zvyškovými olejmi či inými mastnými látkami z kuchyne. Zvlášť v reštauračných zariadeniach si na toto musia dávať pozor a používať napríklad lapače tuku.
Lieky a plasty
Všetky prípravky a predmety, ktoré by mohli poškodiť potrubia, čističku odpadových vôd, ale najmä životné prostredie, rozhodne nepatria do toalety. Veľmi nebezpečné je splachovať mikroténové vrecká a dokonca aj dioptrické šošovky, ktoré sú síce maličké a mnoho ľudí ich podľa odborníkov aj splachuje, ale sú z plastu, ktorý sa môže úplne rozdrobiť a cez potrubie a čističky dostať do životného prostredia, vody a až do oceánov. Podobne lieky a tablety sú tiež určitými chemickými prípravkami a vo vode sa dokonca rozpustia, patria preto nazad do lekárne a vôbec nie do toalety.